Richard Pachman

Menu

Uživatel

Životopis

Richard Pachman - umělěcký životopis
-hudební vzdělání - LŠU Olomouc, konzervatoř Jaroslava Ježka (obory kompozice a zpěv)
-výtvarné vzdělání - LŠU Olomouc
-mimoumělecké vzdělání - Slovanské gymnázium Olomouc, Vysoká škola ekonomická v Praze


1990 - první studiové nahrávky

1991 - první píseň šířená v rozhlase - Pro Mozarta

1992 - relaxační a meditativní kazety Sebevědomí a Koncentrace (spolu s Miroslavem Moravcem)

1993 - CD Dreams (nejprodávanější relaxační CD roku), koncertování v USA, koncerty s Newtown Symphonic Orchestra z USA,

1994 - CD Sun (nejprodávanější relaxační CD roku), natáčeno v USA s padesátičlenným sborem, koncerty v Klementinu Praha

1995 - 3 CD úprav vážné hudby - Relax with Classics, Vivaldi, Mozart, koncerty na Křižíkově fontáně v Praze, spolupráce s Evou Pilarovou, scénická hudba pro karlovarské divadlo

1996 - CD Scarabeus (oficiální dar Českého olympijského výboru na Olymp. hrách v Atlantě), vychází videokazeta "Dreams of Scarabeus", koncerty na Křižíkově fontáně, koncertní turné po ČR, série koncertů v pražském Planetáriu, video k písni Scarabeus 2 týdny na 1. místě v TV hitparádě SOS, scénická hudba pro pardubické divadlo

1997 - CD Universe (natáčeno v Praze a New Yorku), CD Stará vánoční hudba, koncerty na Křižkově fontáně, vánoční turné v ČR, vánoční koncert pro Kabel Plus TV, píseň Olomouc 8 týdnů na 1. místě oficiální hitparády hitparády Radia Rubi, CD Universe jako oficiální dar delegace prezidenta Havla v Izraeli

1998 - koncerty na Křižíkově fontáně, skladby na dvou kompilacích světové relaxační hudby v Brazílii, videofilm Scarabeus 3x vysílán na francouzském hudebním TV kanále Muzzik, koncert v Izraeli

1999 - natáčení CD k muzikálu Babička na motivy knihy B. Němcové (s Y. Simonovou v hl. roli), produkce CD Honzy Musila Pojď se smát..., série koncertů na Křižíkově fontáně, Vánoční turné po ČR

2000 - natáčení CD Centurium, hudba k filmu Začátek světa, úspěšný předpremiérový koncert muzikálu Babička v Ratibořicích v červenci, premiéra muzikálu Babička 10.10.2000 v divadle Jiřího Grossmanna, hlavní role Černého vojáka v muzikálu Babička. Hospitalizace a přerušení aktivit po úrazu.

2001 - účinkování v muzikálu Babička (v Praze a ve Vídni), vydání CD Centurium, mezinárodní vánoční turné
2002 - hudba a texty k muzikálu Baron Prášil (Městské divadlo ve Zlíně), koncerty na Křižíkově fontáně v Praze, komorní klavírní koncerty, výstava obrazů v galerii Svítání v Praze a v galerii Záviše z Falkenštejna v Berouně, Vánoční turné s Ditou a Dianou Hořínkovými a Filipem Sychrou.
2003 - premiéra a koncerty šansonového pořadu „Šansongs"" (zpěv R. Pachman, F. Sychra, J. Chládková), koncerty „RP 1993-2003", účinkování na Křižíkově fontáně v Praze, výběrové CD „RP 1993-2003", výstava obrazů z dětství a ze současnosti v Muzeu dětské kresby U zelené žáby, duchovní CD „Gloria", DVD a videokazeta Gloria (RP 1993-2003), výstavy obrazů v Praze a Olomouci, mezinárodní vánoční turné.

2004 - kniha „Jak chutná bolest" (popisující tragický úraz po vypití louhu v roce 2000 a jeho následky), vydal Formát. Výstavy olejomaleb (Hradec Králové, Praha, Slaný), Velikonoční turné, CD Pianoviolin (s J. Svěceným, J. Bártou a symf. orchestrem), vystoupení na Křižíkově fontáně, koncerty s vlastní skupinou Project (v září 2004 předkapela skupiny Alphaville), multimediální koncerty v Praze, práce na projektu Mistr Jan Hus, vánoční turné s Jaroslavem Svěceným a dalšími hosty.
2005 - pořádání benefičního koncertu pro jihovýchodní Asii (spolu s Jaroslavem Svěceným, Jiřím Bártou, Miroslavem Moravcem a dalšími), práce na projektu Mistr Jan Hus (premiéry 29.6. a 5.7.), na CD k oratoriu Mistr Jan Hus (RP, Ilona Csáková, Marián Vojtko, Zdeněk Plech, Dita Hořínková a další), výstava obrazů v galerii Svítání, vystoupení v Německu, vánoční turné po ČR ( s Ditou Hořínkovou a Ilonou Csákovou).

2006 - CD Dove Sono se sopranistkou Ditou Hořínkovou a CD Wanted skupiny PRoject (www.22project.com) spolu s Patrikem Vojuchem. Práce na projektu o sv. Václavovi (s Olgou Černohorskou), CD Colours s Jaroslavem Svěceným (www.sveceny.cz). Od dubna 2006 oficiálním členem řádu Blanických rytířů. V květnu 2006 převzal z rukou Dagmar a Václava Havlových cenu na oratorium Mistr Jan Hus v rámci mezinárodního festivalu Zlatá Praha 2006. Výstavy olejomaleb : leden až květen - hotel Praha, červenec až srpen - Malá Strana / Praha, září až říjen Praha - Solidní Nejistota, říjen až listopad - Terezín. Listopad až prosinec - Praha - Kavárna Ateliér. Výstava projektu APOP s Karlou Kučerovou - Praha, studio BRIK listopad až leden 2007. Prosinec: Adventní turné s Ditou Hořínkovou, pražský adventní koncert s Jaroslavem Svěceným.

2007 - výstava olejomaleb v Parlamentu České republiky a v galeriích v ČR (zámek Červený Hrádek, Praha - ateliér Brik, vodní hrad v Budyni), novoroční koncerty s Jaroslavem Svěceným v Praze a ve Vídni, koncerty v Belgii (host F. Glorieuxe), koncerty s J. Svěceným a D. Hořínkovou Colours (Smiřice, Praha, zámek Červený hrádek, zámek Vinařice) koncertní verze oratoria Mistr Jan Hus (Sázava, Tábor, Červený Hrádek), sólo koncerty na hradě Kost, Křižíkově fontáně, v Praze, Ml. Boleslavi, vánoční turné s Ditou Hořínkovou (Praha, Olomouc, Prostějov, Kutná Hora, Červený Hrádek, Jičín, Říčany, Mladá Boleslav, Smiřice, Bakov), natáčení CD Praha s Francoisem Glorieuxem (Belgie), natočení, produkce a vydání 18. CD PianoRelax.

2008 - koncerty v Belgii (s F. Glorieuxem), v Rusku Astrachaň, v ČR - turné Romance s F. Glorieuxem (Olomouc, Říčany, Litomyšl, Hoříce v Podkrkonoší, Praha), koncerty s J. Svěceným, sólo koncerty, 104. koncert na Křižíkově fontáně, komorní verze oratoria Mistr Jan Hus s Ditou Hořínkovou, koncert v Tetíně, v Brně, na festivalu Tóny Chodovské tvrze, na hradě Kost... Adventní turné s D. Hořínkovou (Ústí nad Orlicí, Říčany, Zliv, Jičín, Klášterec n. Ohří, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Praha, Olomouc, Prostějov, Brno, Bratronice, Duchcov). CD Romance s F. Glorieuxem, CD Kouzlo s Martinou Kociánovou a Ditou Hořínkovou. Výstavy: Praha (BRIK, OUT CAFE, kavárna Sch. Katze, Solidní Nejistota), Brno, Olomouc, Prostějov... Od září 2008 moderátorem odpoledních bloků na radiu ETHNO.

2009 - koncerty v Luxemburku (koncert na památku J. Palacha s F. Glorieuxem), v Řecku, na Slovensku, v Belgii (s Francoisem Glorieuxem), Holandsku (v Naardenu u hrobu J. A. Komenského), v Rusku (rusko-česká verze oratoria Mistr Jan Hus a Andrejem Beljaninem a Margaritou Bobrovskou a koncert na festivalu soudobé hudby s houslistkou Katěrinou Romanovou), koncert na památku 40. let od smrti Jana Palacha v Praze (s J. Svěceným, F. Glorieuxem a D. Hořínkovou), koncerty s J. Svěceným a F. Glorieuxem (Smiřice, Klášterec nad Ohří), koncerty a komorní verze oratoria Mistr Jan Hus (klášter v Sázavě, Český Krumlov, Olomouc, Tetín, Husinec), hostování v činohře s zpěvy „Mozart a Casanova" v Duchově, 105. koncert na Křižíkově fontáně, prezentační turné ke knize „Jak chutná život", adventní turné s Ditou Hořínkovou a houslistou Vladimírem Kirikovem (Praha, Olomouc, Prostějov, Ml. Boleslav, Kut. Hora, Bílina, zámek Berchtold, Říčany u Prahy, Duchcov, Ústí nad Orlicí, Jičín, Žilina u Kladna...), výstavy v Čechách a na Slovensku (Praha - Futura, hotel Páv a Solidní Nejistota, Bratislava, Zlaté Moravce, Klášterec nad Ohří). CD „Tetín" (R. Pachman a Dr. Jana Brajerová), CD „MISSA" (RP, Martina Kociánová, Dita Vích Hořínková, Jaroslav Svěcený), CD „RELAX!", DVD „Gloria" (reedice), kniha „Jak chutná život" + CD „PACHMAN.CZ (BEST OF 1990-2010)".

2010 - CD EGYPT a představení multimediálního pořadu „Egypt - princ Amun", CD MISSA oceněno v dubnu jako nejvýznačnější počin roku 2009 na poli soudobé hudby, DVD/CD MISTR JAN HUS, červen až srpen - komorní verze oratoria Mistr Jan Hus apolu s Ditou Hořínkovou a Martinou Kociánovou, vystoupení v Moskvě v říjnu, DVD Egypt - princ Amun, 106. koncert na Křižíkově fontáně, CD/DVD PACHMAN.CZ (THE BEST OF 1990-2010), adventní turné PACHMAN.CZ ve 13 českých městech (hosté: Dita Hořínková, Martina Kociánová, Vladimír Kirikov, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, se kterým v roce 2010 natočil i několik studiových nahrávek)

2011 - 66 koncertů v 6 zemích: koncerty v Rusku (Moskva, Astrachan) pod nazvem "Zimnaja skazka", ČT odvysílala pořad "13. komnata Richarda Pachmana" o jeho úrazu v roce 2000, historický román "Útes", CD na motivy románu "Útes" (R.Pachman, Dita Hořínková, Zdeněk Maryška, Kamila Moučková, Karel Dlabač, Ben Kovařík, Vladimír Kirikov), květen premiéra multimediálního představení "Útes", režie Karel Dlabač (Clarion Congress Hotel Prague), představení Mistr Jan Hus, 107. koncert na Křižíkově fontáně, výstavy olejomaleb v ČR, Holandsku, Belgii, turné říjen-listopad 2011 Belgie / Holandsko/ Francie, adventní turné v 15 městech ČR (hosté: Dita Vích Hořínková, Kamila Moučková, Vladimír Kirikov, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra.

2012 - vychází kniha NOTRE DAME (pokračování románu "Útes") a 28. CD NOTRE DAME, křest CD a knihy 8.6. v hotelu Clarion (Květa Fialová a Kamila Moučková jako kmotry), prezentace pořadu NOTRE DAME v knihovnách, knihkupectvích, zámcích a sálech v ČR, 30 představení pořadu Mistr Jan Hus pro školy, výstava olejomaleb v Praze, Sedlčanech, Uhříněvsi, Chomutově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, celkem 77 vystoupení včetně adventního turné Notre Dame v kostelech a zámcích (Zruč nad Sázavou, Kostelec nad Černými Lesy, Lipník nad Bečvou, Kosmonosy (Mladá Boleslav), Jičín, Olomouc, Prostějov, Ústí nad Orlicí, Praha, Kutná Hora, Příbram (hosté Dita Vích Hořínková, Vladimír Kirikov, Kamila Moučková, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra).

2013 - dvojalbum SAMOTA NENÍ OSAMĚNÍ - Kamila Moučková a Richard Pachman (CD1 - písně a básně, CD2 fejetony Kamily Moučkové), román ze současnosti KDOKOLIV (román o stalkingu a o tom, do jaké míry je naše soukromí v době počítačů opravdu soukromé)

V roce 2014 se RP stal moderátorem pořadu Dvanáct ve dvanáct vysílaného na stanici Český rozhlas Dvojka. Křižíkova fontána hostila jeho výroční 110. koncert za uplynulých 20 let. Uspořádal výstavy olejomaleb v Praze, Olomouci, Litovli, Mladé Boleslavi, na hradě Ledeč nad Sázavou a v Praze. Byla vydána kniha Tyda napsaná Richardem a Františkem Pachmanovými - historický román podle skutečného příběhu z období holocaustu. Ke knize se uskutečnily besedy a autorská čtení. Na konci roku zrealizoval adventní turné po ČR (13 měst) s názvem Adventní písně (host: Dita Hořínková).

V roce 2015 vydává CD a LP Mistr Jan Hus 2015 (Richard Pachman, Ilona Csáková, Dita Hořínková, Tomáš Petřík, Andrej Beneš, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra a další). 21.5. 2015 laureát Ceny města Olomouce za přínos v oblasti kultura za rok 2014.

Roku 2016 byly premiérově předvedeny v Olomouci Pachmanovy Pašije – Velikonoční příběh, vyšlo v tomtéž roce na 2-CD.

Rok 2017: byla vydána kniha a audiokniha Jak chutná Mozart, prezentovaná na autorských čteních a adventních koncertech v ČR.

Rok 2018: Vánoční album (Richard Pachman a Dita Hořínková), prezentované na Vánočním turné (listopad – prosinec 2018).

V listopadu 2019 vyšlo DVD – scénické oratorium Mistr Jan Hus (na Staroměstském náměstí), Richard Pachman, Ilona Csáková, Dita Hořínková, Tomáš Petřík, Andrej Beneš, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, sbor Resonance.

Rok 2020: Richard se stal jedním z moderátorů a tvůrců www.radioregenerace.cz, v listopadu vychází jeho román Ztracen v Egyptě spolu s tematickým DLC albem Světlo naděje.

K pátému výročí od premiéry a k Velikonocům 2021 vyšla na Supraphonline remasterovaná live nahrávka Pašije / The Passion (účinkují: Dita Hořínková, Martina Kociánová, Richard Pachman, Andrej Beneš, Libuše Švormová, Moravská filharmonie Olomouc, Akademický sbor Žerotín) podpořená on-line Pašijovým koncertem z Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. V roce 2021 obnovuje spolupráci s Jaroslavem Svěceným na koncertu Sváteční Sunset v Klášterci nad Ohří, vrací na scénu oratorium Mistr Jan Hus společně s Ditou Hořínkovou a vydává remasterovanou verzi alba Scarabeus k 25. výročí jeho vydání s bonusovou písní Huascarán 2020 a novým obalem od fotografa Jiřího Hladíka.