Richard Pachman

Menu

Uživatel

Ztracen ve Ztracené

Ztracen ve Ztracené

Myslím, že pro každého spisovatele je vzácné, když jeho kniha motivuje čtenáře k napsání nějaké reakce, která mu může nastavit jakési zrcadlo. Dostal jsem tento dopis od paní M. S jejím svolením bych se s Vámi o něj rád podělil. Třeba Vás navnadí na to, abyste si mou poslední knihu Ztracen ve Ztracené také přečetli.

S díky

Richard

"Dobrý den. Konečně se dostávám k tomu napsat pár řádků s dojmy z přečtené knihy Ztracen ve Ztracené. Zřejmě je lhostejno jakou formu zvolíte, zda román, autobiografii nebo pohádku, vždy to se mnou maximálně souzní.

Je úžasné, že hned v úvodu knihy zazní důležitost naslouchání. To je opravdu stěžejní, dnes málokdo dovede skutečně naslouchat. To je problém dnešní doby, všichni křičí, překřikují se, ale nikdo nikomu nedopřeje sluchu. Pořád nás zaměstnává něco jiného, odvádí pozornost a pak se divíme, že vznikají nedorozumění. Podobné je to i s humorem, dříve mě spousta věcí opravdu pobavila, srdečně jsem se zasmála. To, co dnes nazývají mnozí tvůrci humorem, je zesměšňování až na pokraji trapnosti, tomu se smát nemohu i kdybych chtěla.

Stejně tak národní hrdost, úcta k dílu předků, k řemeslům, vše je podstatné pro naše sebeurčení. Jsem ráda, že to v knize zmiňujete. A zejména důležitost přírody, příběh o skřítkovi byl tak milý...

A děkuji i za nový úhel pohledu na umělou inteligenci. Mám ve zvyku na ni nahlížet spíše jako na hrozbu, ale pokud by se pomocí ní daly uspořádávat vztahy, to by bylo něco! Technologie, které jsou lidem prospěšné pokud se užívají moudře a ne jen pro zvrhlou zábavu. Dal jste si tento nápad už patentovat? Tak honem pospěšte, ať Vás nepředběhne Cimrman!

Mluvíte mi z duše i v kapitole Malý princ - chování podle očekávání druhých. I to je dnes velmi aktuální. S lítostí zjišťuji, že přibývá lidí, kteří se nedokážou vymanit z mediálních tlaků, které na nás ze všech stran útočí. Chce to sebrat odvahu a říci NE, nevzdávat se tak snadno své moci, nezahazovat svůj úsudek. Věřme ve své schopnosti správně rozlišit co je správné, pohleďme do svého srdce spíše než na displej. Používejme vlastní mozek a neztrácejme svobodu! Síla předsudků může pokroutit naše vidění světa. Proto je možná všude tolik křiku, tolik duší volá o pomoc, ale nikdo jim nenaslouchá... Citát „Pýcha a nafoukanost tě spolkly jako hladová kobra!" se dá aplikovat na mnohem větší měřítko, zdá se, že spolkla celý svět. Sebestřednost, konzumnost, bezohlednost, neúcta... Kéž by existovala taková fontána s léčivou vodou dobré nálady. Všem by nám prospěla. Sama na sobě cítím, že poslední dobou opravdovou radost ze života bytostně postrádám. Z reality utíkám do vzpomínek na šťastné dětství a to mě zas rozesmutní, že už je dávno pryč. I té pomíjivosti všeho se v knize dotýkáte.... Je hezké číst, že se Vám splnily sny a veškeré konání že má smysl (jako ten kámen hozený do vody ale to už jsem se zatoulala do jiné Vaší knihy :-)), i když face to face dnešní době to zní jak pohádka. Ty mám ostatně také moc ráda. Takže asi nezbyde než si vyhrnout rukávy a snažit se o tu svou životní pohádku. Mockrát děkuji za veškerou inspiraci, moudra a souznění. Úžasně mě to občerstvilo a povzbudilo. Zřejmě si knihu přečtu ještě jednou, protože při prvním „zhltnutí" jsem určitě něco minula, pořád je co objevovat.

Ještě jednou děkuji za vše co děláte, vpouštíte světlo do ponurých zákoutí, světlo naděje.

M."

 

 

----------------

Děkuji z celého srdce všem, kteří podpořili knihu Ztracen ve Ztracené. Jsou jimi:

Olomoucký kraj

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Dagmar Němcová

Pavel Leszkow

Hana Blatoňová

Markéta Špinglová

Zdenka Furchová

Medarda Pustajová

Pavla Korandová

Klára Tyrbachová

Věra Bukáčková

Iveta Šperlová

Marie Opekarová

Marcela Strašilová

Zdeněk Luža

Jana Rumplová

Naďa Adamcová

Ingrid Rudolfová

Pavla Holcman

Helena Kulhánková

Věra Vršková

František Bártů

Eva Jonášová

Tereza Pruchová

Jana Vacková

Ivana Burianová

Jindřiška Kaplanová

Eva Hrachovinová

Eva Koláčná

Jana Walterová

Dana Židová

Leona Tlačilová

Eva Čížková

Libuše Weinerová

Helena Kamasová

Monika Jindová

Daniela Hahnová

Standa Dlouhý

Jirka Krupka

Marika Faltysová